Dne 13. ledna 2018 se opět sešel rok s rokem a my jsme se zúčastnili výroční členské schůze našeho turistického odboru Zborovice, tentokrát v chropyňském hotelu Ječmínek. Doprava do místa konání, respektive do Plešovce či přímo do Chropyně, byla víceméně individuální. Část členů využila v 10:00 hod. autobusovou dopravu z Kroměříže do Plešovce a do Chropyně přišla pěšky s krátkou zastávkou a pohoštěním u Boženky a Františka Hrabalových.
Vlastní schůze začala v 11:00 hodin. Po přivítání přítomných účastníků předsedkyní našeho odboru, Liduškou Burešovou, jsme si zapěli naši turistickou hymnu a pak už se slova ujala především Lidka. Přednesla zprávu o činnosti za uplynulý rok 2017, která byla doplněna hezkou obrazovou prezentací jednotlivých akcí, kterou připravil a promítl Tonda Hubáček. Následovala zpráva o hospodaření a návrh rozpočtu na rok 2018. Poté přednesla Jana Pospíšilová zprávu kontrolní komise a Pavlína Harásková informace z dvoudenního semináře zástupců odborů Valašsko – Chřiby, který se konal v Bystřici pod Hostýnem. Potom naše předsedkyně předala zasloužilým členům vyznamenání a odznaky Turista I. stupně. Turistům, kteří se v uplynulém či nadcházejícím pololetí dožívají „kulatého“ jubilea předala věcné dárky. Dále nás seznámila s tematickou turistickou akcí na roky 2018-19 oblasti Valašsko – Chřiby zaměřenou na „Skalní útvary zlínského kraje“.
Poté následovala diskuze zahájená vystoupením Svati Prachaře o chropyňském „rodákovi“ – hanáckém králi Ječmínkovi. Po výběru členských příspěvků byly rozdány přelepky na karty Eurobeds, podána informace o změně úrazové pojišťovny pro členy KČT a připomenuto 130. výročí KČT. Byl přijat nový člen Kamil Hrabčík. Naopak naše řady na vlastní žádost opustili a požádali o ukončení členství: Dagmar Bernardová, Drahomíra Štenclová (dlouholetá pokladní odboru) a Josef Čech. Potom se rozpoutala poměrně bouřlivá diskuze o tom, zda a zejména v jaké výši platit nevratné zálohy přihlášených členů na vícedenní zájezdy. Nakonec jsme se shodli na částce 500,- Kč. Stejně tak byl přijat návrh na snížení počtu účastníků zájezdu a použití menšího autobusu, protože při použití autobusu pro 45 pasažérů musí být jeho kapacita doplňována značným počtem nečlenů našeho odboru a obtížně se také zajišťuje ubytovací a stravovací zařízení pro tolik lidí.
Pak už následoval oběd a neformální debaty, v jejichž průběhu již někteří členové opouštěli schůzi a vlastními prostředky se vraceli domů. Oficiálně byla schůze, které se zúčastnilo celkem 47 členů, ukončena v 16:00 hodin.
Jak jsme si naplánovali, tak jsme vyrazili na naši první letošní vycházku. Tentokrát jsme nespěchali a náš sraz uskutečnil až v devět hodin na hlavním nádraží Zborovice kam skupina Kroměříž a okolí přijela vlakem. Mlha a teplota nad nulou připomínala spíše podzimní počasí. Polní a lesní cesty, po kterých jsme šli, byly plné bláta a ojedinělé zbytky sněhu nám sloužily jenom na očištění zablácených bot. To nás ovšem nikterak neodradilo a tak s veselou myslí a dobrou náladou jsme vyrazili ze Zborovic vzhůru směrem na les Troják. U Hambálek jsme to zatočili doleva a po panelové cestě přišli k vysilači u silnice z Medlova na Srnov. Odtud se pokračovalo opět blátivou cestou směrem na les Lipina. N návrh Franty Hanáka jsme sešli z cesty a napříč lesem došli k lovecké chatě tetětických myslivců. Svačinka a jiné občerstvení přišla vhod. Posilněni vyšli jsme na cestu. Další zastávka byla u krásně opravené kaple U svaté Anny. Mlha se trošku rozptýlila, takže už jsme trošku viděli domy ve Slížanech. A pak už pěkně nás všech šestnáct šlo dolů do Zborovic. Tam jsme se rozloučili se zborovčákama a taky s Věrkou Vartovou, Jiřkou Vrubelovou a Hankou Šprňovou, kterým se zdálo, že jsme ušli málo kilometrů a tak pokračovaly do Zdounek. I když počasí a terén nebyl turistice příliš nakloněn, byla to hezká akce. Nejenom, že jsme udělali něco pro své zdraví, taky jsme lépe poznali okolí Zborovic.
Tak se nás na nádraží v Kroměříži sešlo devatenáct věrných, kteří směle vyrazili směr Bystřice pod Hostýnem. Cesta vlakem příjemně uběhla a už jsme stáli na autobusové zastávce na zdejším nádraží. Zde se od nás odpojili hoši Mitkovi, Věrka Vartová, Maruška Chocholatá a Jiřinka Vrublová, kteří aby ušetřili peníze za autobus, šli na Hostýn pěšky ( dělám si legraci ). Dalším odpadlíkem byl Petr Kovář, který si vyšlápl na kopec od Chvalčova - Lázní. Ostatní se štěstím v pohodě dojeli na samotný vrchol; autobusu to pěkně klouzalo. Sluníčkem a sněhem nás přivítal památný Hostýn. Prohlídka baziliky Nanebevstoupení Panny Marie a procházka křížovou cestou Dušana Jurkoviče byla velmi příjemnou součástí našeho výletu. Po krátkém občerstvení jsme se vydali po červené značce dolů do Chvalčova. I přes složité a obtížné podmínky jsme v pohodě došli k potoku Bystřička. Pořád nejčilejší byla malá Burešovic vnučka. No a pak už to byla pohoda. Před závěrečným pochodem na nádraží v Bystřici jsme se řádně posilnili v hotelu Říka. Protože jsme seděli v zadní místnosti tak nás tam nenašel Franta Mitků, který zůstal na Hostýně na mši a proto se zdržel, a tak pokračoval sám do Bystřice. Opět jsme se přesvědčili, že Chvalčov je opravdu dlouhá vesnice. Nu a na nádraží se dopily zbytky slivovice a dojedla svačina. Protože tentokrát dráha fungovala, dobře a včas jsme dojeli domů. A hezký výlet do Hostýnských vrchů je už jen krásná vzpomínka na společně příjemně prožitý den.
10. března se uskutečnila naplánovaná trasa z Vizovic po zelené turistické značce okolo rekreačního střediska Revika a přes Trvajku na rozhlednu Doubrava. Šli jsme již za jarního počasí. Cesta lesem byla blátivá, místy zledovatělá a šli jsme chvílemi i ve sněhu.Přesto účastníci trasu zvládli bez úrazu. Z rozhledny Doubrava jsme se zpět do Vizovic vraceli po silnici. Túry se zúčastnilo tentokrát jen 9 turistů; škoda - při trase jsme se pobavili, byla i legrace.
V sobotu 24. března jsme jeli vlakem do Hostašovic a zde jsme nastoupili na trasu. Po červené turistické značce jsme šli přes Trojačku k rozcestí Trojačka. Odtud po žluté značce na Jehličnou, do Krhové a Valašského Meziříčí. Bylo krásné jarní počasí, většinu dne svítilo sluníčko a na loukách kvetly trsy sněženek. Příroda se již probouzí. Túry se zúčastnilo 13 turistů a ušli jsme 13 km. Tentokrát nebyl žádný zpěv písní, neboť nám chyběli naši zpěváci.
Dne 14. dubna 2018 jsme podle našeho ročního plánu absolvovali turistickou procházku, tentokrát nejsevernějším okrajem Hostýnsko – vsetínské hornatiny, a to z Lipníku nad Bečvou v nadmořské výšce 245 m přes Týn nad Bečvou přímo na známý hrad Helfštýn ve výšce 390 m n/m. Zpět jsme se vraceli menší oklikou lesní, mírně klesající, ale zato delší cestou opět do Týna a po cyklostezce do Lipníku. Celková délka trasy byla 14 km.
Po propršených dnech uplynulého týdne nás provázelo letní počasí s cca 25°C ve stínu a bez jediného mráčku na obloze (viz přiložené obrázky).
Celé akce, která proběhla ke spokojené náladě všech, se zúčastnilo 23 turistů a jejich rodinných příslušníků. Těšíme se na další túry.
Dne 28. dubna 2018 jsme absolvovali tradiční „Morkovské véšlap“, tentokrát již jeho 31. ročník. Celou túru, kterou jsme zvolili v délce 12 km z nabízených 7, 12 nebo 20 km jsme prošli za nádherného letního počasí. Nebe jako šmolka. Mírně zvlněným terénem, jak je na Hanou příznačné, jsme procházeli cestami polními i lesními. Na chvíli jsme se zastavili u kapličky na Strašné a po projití kolem hájenky Vinohradčík jsme se dostali do pohádkového lesa, kde si užívali zejména ti dříve narození. Čertíci s pánem pekla, zbrojnoši, kati, lesní víly, hastrmanky aj. postavičky známé z pohádek nám připomněli naše dětství. Potom jsme se už vrátili do morkovické sokolovny, abychom doplnili vypocené tekutiny a ve 12:40 jsme se rozešli. Někteří na autobus, zborovická sekce zvolila pěší návrat kolem kapličky sv. Anny. Celé akce se zúčastnilo pouze 8 našich členů, protože nám konkurovala akce turistické oblasti Valašsko – Chřiby, tzv. „Skalní útvary“.
Ve dnech 5. - 8 května jsme uskutečnili turistický zájezd na Šumavu. Ubytováni jsme byli v penzionu Pohoda na Kvildě. První den jsme zastavili autobusem v Borové Ladě a odtud jsme se vydali na trasu přes Pod Zvěřínem a U Starých Hutí až do Kvildy (12 km). V Borové Ladě jsme si prohlédli sovy v sovím parku a při trase jelení výběh, který je v rekonstrukci. Druhý den většina turistů zvolila trasu z Kvildy po žluté značce Březová hora, po zelené Horská Kvilda, po modré a cyklo Vydří most, Jezerní slať a pak do Kvildy. Trasa byla dlouhá 14 km, šlo se krásnou přírodou za pěkného slunného dne. Třetí den jsme zajeli autobusem do Modravy a odtud se opět většina vydala na trasu a to po červené značce přes Rybárnu na Javoří pilu, pak po modré a následně žluté značce na Tříjezerní slať, kde šli po dřevěné lávce k rašelinovým jezírkům a z vyhlídkové věže jsme obdivovali krásy Šumavy. V Modravě jsme zavítali do Klostermannovy chaty Klubu československých turistů. Poslední den jsme si prohlédli město Vimperk - bránu Šumavy. Prošli jsme vycházkovým okruhem okolo Vimperku, podívali jsme se na zámecké nádvoří (zámek je nyní uzavřen) a na další pamětihodnosti - hřbitovní kostel Sv. Bartoloměje, náměstí s historickými domy, park s vyřezávanými sochami a s fontánou, atd. Po celou dobu zájezdu jsme měli krásné slunečné počasí. Zájezdu se zúčastnilo 46 turistů a všichni přijeli domů velice spokojeni.
Dne 19. května 2018 jsme podle našeho ročního plánu absolvovali turistickou trasu, tentokrát v Bílých Karpatech a to konkrétně z Bojkovic do Slavičína. Čekala nás túra v délce 14 km s převýšením asi 190 m. Po žluté značce jsme se za stálého mírného stoupání dostali do nejvyššího bodu v polovině trasy – Ploštiny. Potom to šlo už jenom „z kopce“ a přes Jamné až do Slavičína. Ve Slavičíně jsme se zastavili na oběd a lehké občerstvení. Pak jsme zbývající část (asi 2,5 km), tentokrát už po rovině a po zelené značce došli na nádraží Slavičín, žst. Přes ranní zamračenou oblohu nás celý den provázelo slunečné počasí. Začátek a konec túry jsme prošli „suchou nohou“, ale lesní cesty ve střední části procházky byly po předchozích deštích mírně blátivé. Sobotní túry se bez úrazu zúčastnilo 16 našich členů.
16. června 2018 jsme uskutečnili jednodenní zájezd na Dolní Moravu na rozhlednu Stezka v oblacích. Autobus nás dovezl na parkoviště Dolní Morava - Na konečné a odtud jsme se vydali k chatě Marcelka, kde je stanoviště lanovky, restaurace, pokladna a pro děti "Mamutíkův svět". Někteří turisté jeli k rozhledně lanovkou a někteří pokračovali pěšky přes Kolotoč rozcestí na Vyhlídku rozc. až k rozhledně. Trasa po turistické modré značce byla uzavřena, takže jsme šli po delší cyklo trase. Stezka v oblacích je úžasná, nádherná. Všichni jsme si ji prošli a obdivovali. Z rozhledny bylo daleko vidět, měli jsme nádherné počasí. Zájezdu se zúčastnilo 37 turistů, z toho bylo 6 dětí. Domů jsme si dovezli krásné zážitky.